Choose your region |

twitter @archery_southoz  @archery_southoz    facebook     New Members Existing Members

We're a Good Sports Club.... is your Club?

 

Australian Free Business Directory

2010-2019

National Representation

Archers in South Australia have formed a strong tradition at the elite level, with selection at Olympics since archery was reintroduced to the Games in 1972. SA representation at Olympic Games, Commonwealth Games and World Championships includes:

  • 2018 Archery World Cup, Berlin, GER
    David Barnes (Adelaide AC) (male recurve) 33rd (Teams event - BRONZE medal - Barnes, Worth, Tyack)
  • 2018 Asia Cup Stage 3 World Ranking Event, Taipei, TPE
    Clare Reuther (Adelaide AC) (female recurve) 17th (Teams event 7th)
  • 2018 World Archery Oceania Championships, Paita, NCL
    Ailani Cox (Adelaide AC) (Intermediate female compound) 1440 Round 1st, 720 Round 1st, Matchplay GOLD medal
    Callan Ineson (Victor Harbor AC) (Junior male compound) 1440 Round 2nd, 720 Round 1st, Matchplay GOLD medal
    Shannon Blyth (Adelaide AC) (Cadet female recurve) 1440 Round 4th, 720 Round 2nd, Matchplay 4th
  • 2018 Archery World Cup, Shanghai, CHN
    Andrew Kuchel (Great Southern Archers) (male compound) 33rd, Teams Event 9th
  • 2018 Junior Trans Tasman Championship, Morwell, Victoria
    Recurve:
    Div 1:
    Shannon Blyth (Adelaide AC)
    Div 2:
    Adelyn Lovas-Tiong (Eden Field Archers) GOLD medal Teams Matchplay
    Compound:
    Div 1:
    Callen Ineson (Victor Harbor AC) BRONZE medal Teams Matchplay
    Div 2:
    Rory Blake (Eden Field Archers) SILVER medal Individual Matchplay, GOLD medal Teams Matchplay, BRONZE medal Mixed Teams Matchplay
    Toby Webb (HILLS ARCHERS) SILVER medal Mixed Teams Matchplay
    Ailani Cox (Adelaide AC) BRONZE medal Teams Matchplay
    Josh Turner (Eden Field Archers)
    (Australia won the Trans Tasman Trophy)
  • 2017 Archery World Cup, Salt Lake City, USA
    Pat Coghlan (Victor Harbor AC) (male compound) 9th (Teams event – 6th)
  • 2017 National Matchplay Series Finals, Sydney, AUS
    Pat Coghlan (Victor Harbor AC) (male compound) – GOLD medal
    Sherry Gale (Victor Harbor AC) (female compound) – SILVER medal
    Clare Reuther (Adelaide AC) (female recurve) – 4th
  • 2017 World Crossbow Championships, Strathalbyn, AUS
    Trevor Hancock, Cressy Bowmen - GOLD medal (target), SILVER medal (Mixed Teams target), 4th (matchplay), GOLD medal (field), BRONZE medal (field Team)
    Deb Upright, Southern Vales AC – SILVER medal (target), 6th (Mixed Teams target), SILVER medal (matchplay) , GOLD medal (field) , 6th (field Team)
    Greg Mitchell, Great Southern Archers – BRONZE medal (target), BRONZE medal (matchplay) , SILVER medal (field)
    Graeme Hahn, Kidman Archers – 9th (target), 4th (Mixed Teams target)
    Paul Blatch, Southern Vales AC – 7th (target), 5th (Mixed Teams target) , 5th (field) , 5th (field Team)
    Robert Freeman, Kidman Archers, 4th (target), 5th (Mixed Teams target) , 8th (field) , 5th (field Team)
    Mark Dibdin, Southern Vales AC, 6th (target), 4th (Mixed Teams target), 6th (field) , 4th (field Team)
    Chris Morriss, Southern Vales AC – 10th (target), 5th (Mixed Teams target)
    Tracy Bettens, Southern Vales AC –  4th (target), 6th (Mixed Teams target)
    Kym Cole, 6th (target), 6th (Mixed Teams target), 4th (field) , 6th (field Team)
    Mark Goodyer, Barossa AC, 9th (target), SILVER medal (Mixed Teams target)
    Martin Stuart-Skinner, Victor Harbor AC, 13th (target)
  • 2017 Archery World Cup, Shanghai
    Male Compound: Pat Coghlan (Victor Harbor AC) - BRONZE medal
  • 2017 Australian Open, Brisbane
    Male Compound:        Pat Coghlan (Victor Harbor AC) - GOLD medal
    Female Compound:    Sherry Gale (Victor Harbor AC) - GOLD medal
    Rhiannon Mills (Victor Harbor AC) - 5th
    Clare Reuther (Adelaide AC) - SILVER medal
    Ian Dall (The Farm Indoor AC) - 17th
  • 2016 World Archery World Field Archery Championships, IRE
    Sherry Gale, Victor Harbor AC (Female Compound) – 22nd (Team 9th)
    Nicky Stuut, Cressy Bowmen (Female Recurve) – 26th
    Simon Fairweather OAM, Victor Harbor AC (Male Recurve) - 12th (Team 6th)
  • 2016 Junior Trans Tasman Championships, Christchurch, NZL
    Compound
    Cub Male: Rory Blake (1440 Round - 1st, Matchplay - Bronze)
    Cadet Male: Callan Ineson (1440 Round - 3rd)
    Recurve
    Cadet Female: Clare Reuther (1440 Round - 1st, Matchplay - Silver)
    Cadet Female: Shannon Blyth (1440 Round - 2nd, Matchplay - Silver, Mixed Team - Bronze)
    20&Under Male: Travis Pauley (1440 Round - 1st, Mixed Team - GOLD)
    (Australia won the Trans Tasman Trophy)
  • 2016 World Archery Oceania Target Championships, Nuku'Alofa, TGA
    Recurve
    Junior Female: Clare Reuther (GOLD Medal)
    Compound
    Cadet Male: Callan Ineson (Bronze Medal)
  • 2016 World Archery Indoor Championships, Ankara, TUR
    Recurve
    Junior Female: Clare Reuther (Ranked 20th, Finished equal 9th) (Team 8th)
  • 2014 Trans Tasman Teams Tournament, Brisbane, AUS
    Recurve
    Cadet Female: Clare Reuther
  • (Australia won Trans Tasman Trophy)
  • 2013 World Archery Target Championships, Antalya (Belek), TUR
    Compound
    Female: Sherry Gale (57th) (Team 9th)
    Male: Patrick Coghlan (17th) (Team 9th)
  • 2013 World Crossbow Championships, Visby, SWE
    Crossbow - Target
    Open Female (target): Deb Upright (4th)
    Crossbow - Forest
    Open Female (target): Deb Upright (Silver Medal)
    Teams Events - Target
    Mixed: Bronze (Deb Upright, Grimston, Lancaster)
  • 2012 World Archery Field Championships, Val d'Isere, FRA
    Compound
    Junior Male: Harry Neve (14th)
  • 2012 World Archery Indoor Championships, Las Vegas, USA
    Compound
    Female: Sue Martin (35th) (Compound Women's Team 9th - Marshall, Martin, Morgan)
    Male: Patrick Coghlan (equal 9th) (Compound Men's Team 9th - Brosnan, Coghlan, Verstegen)
    Junior Female: Louise Abbott (equal 9th)
  • 2011 World Crossbow Championships, Adelaide, AUS
    Crossbow - Target
    Open Female (target): Deb Upright (GOLD medal)
    Open Male (target): Trevor Hancock (GOLD Medal)
    Senior Male (target): Mark Goodyer (GOLD Medal), John Clark (Silver Medal)
    Open Male (sport): Chris Nunn (Bronze Medal)
    Senior Men (sport): John Cornish (GOLD Medal)
    Crossbow - Forest
    Open Female (target): Deb Upright (GOLD medal)
    Open Male (target): Trevor Hancock (Silver Medal)
    Senior Male (target): Mark Goodyer (Bronze Medal), John Clark (6th), Bill Pennington (8th)
    Matchplay
    Open Male (target): Trevor Hancock (Silver Medal)
    Open Female (target): Deb Upright (Bronze Medal)
    Senior Male (target): John Clark (GOLD Medal), Mark Goodyer (Bronze Medal)
    Teams Events - Target
    Mixed: GOLD Medal (Deb Upright, Grimston, Turner)
    Open Male (target): GOLD Medal (Trevor Hancock, Lancaster, Morgan)
    Senior Male (target): GOLD Medal (Mark Goodyer, John Clark, Neilson)
    Open Male (sport): GOLD Medal (Chris Nunn, Terry, Tombs)
    Teams Event - Field
    Mixed: GOLD Medal (Trevor Hancock, Mark Goodyer, Morgan)
  • 2011 World Archery Youth Championships, Legnica, POL
    Compound
    Junior Male: Jesse Gale (Bronze Medal)
  • 2011 World Archery Championships, Torino, ITA
    Compound
    Female: Sherry Gale (57th) (Compound Women's Team 17th - McCall, Gale, Anear)
  • 2010 Commonwealth Games (Archery), New Delhi, IND
    Compound
    Male: Patrick Coghlan (equal 9th) (Compound Men's Team 4th - Coghlan, Freeman, Timms)
  • 2010 World Junior Field Archery Championships, Visegrad, HUN
    Compound
    Junior Male: Harry Neve (6th), Andrew Bradley (13th)

    Other Medals

    • 2010 World Cup - Shanghai CHN
      Male Compound Team - GOLD Medal (Pat Coghlan, Clint Freeman, Robert Timms)

       

Sponsors

Copyright 2018 by DotNetNuke Corporation & ARCHERY South Australia